A mintanégyzet egy (általában) 10x10cm-es kötött vagy horgolt mintadarab. Elkészítésének célja, hogy a minta alapján elkészített kötés vagy horgolás pont olyan és akkora legyen, mint a megadott mintaleírásban. Egy nagyobb projekt elkezdése előtte fontos, hogy a mintanégyzet elkészítésével leellenőrizzük, hogy a leírásban megadott fonallal és tűvel ugyanannyi szemre és sorra van-e szükségünk a 10x10cm munkadarab elkészítéséhez. Azaz, nem kötünk / horgolunk szorosabban, vagy lazábban, mint a minta készítője. A mintadarab elkészítése segít abban, hogy ne kelljen változtatnuk kötési/horgolási stílusunkon, hanem apróbb változtatásokkal a mintaleíráshoz igazítsuk az eszközeinket.
Nagyon fontos és hasznos elkészíteni, mielőtt egy mintaleírásnak nekikezdünk a további esetekben:
- kicsit szorosabban / lazábban dolgozunk, mint a minta készítője és ahhoz kell igazítanunk a kötőtű / horgolótű méretét
- nem pont ugyanazzal a fonallal dolgozunk és ahhoz kell igazítanunk a kötőtű / horgolótű méretét
- nincs pont ugyanakkora horgoltűnk / kötőtűnk és el kell dönteni jó lehet-e, vagy kiszámolni a szükséges szemek számát
Konkrét példa horgolásos mintanégyzetre:
- mintanégyzet mérete: 10cm x 10 cm
- pontos fonalmegnevezés: Scheepjes Stone Washed
- fonalvastagság: 2 -vékony
- horgolótű / kötőtű mérete: 3mm
- szemek típusa és száma 10cm-es szélességig: 20 szem egyráhajtásos pálca
- szemek típusa és sorok száma 10cm-es magasságig: 10 sor egyráhajtásos pálca
- elkészített mintanégyzet súlya (gramm): 6 gramm
Hogyan készítsük el a mintanégyzetet?
- Készítsünk a megadott mennyiséghez képest 5 szemmel és egy sorral többet, hogy az elkészült mintadarabon könnyen le tudjuk mérni vonalzóval a szükséges szemek és sorok számát. Pontosan ugyanazt a fonalat és tűméretet használjuk, mint amit a leírás megad.
- Az elkészült mintadarabot gombostűvel tűzzük ki (pl. szivacslapra) anélkül hogy kifeszítenénk, vagy erővel nyújtanánk. Csak simítsuk le gyengéden és tűzzük ki.
- Gőzöljük ki (amennyiben gőzölhető tiszta pamut a fonalunk) vagy csak nedvesítsük be finoman tiszta vízzel egy permetezővel.
- Száradás után mérjük meg, hogy 10cm szélességben hány szemre és 10cm magasságban hány sorra volt szükségünk. Használhatunk egyszerű vonalzót, centit, vagy erre fejlesztett számolókeretet, például az Addi keretes szem és sorszámláló vonalzót.
Számoljunk és változtassunk
Bizonyos mintáknál, mint például a ruháknál nagyon fontos, hogy a minta alapján ugyanakkora legyen a végeredmény mint ahogy terveztük. Egyes mintáknál, mint például takaróknál nem olyan fontos, hogy pontosan ugyanakkora legyen a végeredmény, mint a leírásban. Itt egy kis méretkülönbség megengedett. Először mérlegeljük, mennyire fontos pontosnak lenni és mennyire.
Amennyiben ugyanazt a fonalat és ugyanazt a tűt használtuk és a megszámlált szem- és sorszám nem ugyanannyi, mint a mintaleírásban megadott, akkor több eset lehetséges:
- Több szemet számláltunk, a mi horgolásunkon, mint az előírásban
Példa: 22 szem 20 helyett
Ok: szorosabban horgolunk, mint a minta készítője
Megoldás: válasszunk egy picit (fél számmal) nagyobb tűt és horgoljuk meg újra a mintát
Alternatív megoldás: Számoljuk át a mintaleírást, amennyiben ezt a minta jellege megengedi (például sima sorokból áll). A mintaleírás szerint szükséges szemek és sorok számát szororozzuk fel 22/20=1,1-es szorzóval.
- Kevesebb szemet számláltunk, a mi horgolásunkon, mint az előírásban
Példa: 18 szem 20 helyett
Ok: lazábban horgolunk, mint a minta készítője
Megoldás: válasszunk egy picit (fél számmal) kisebb tűt és horgoljuk meg újra a mintát és ellenőrizzük
Alternatív megoldás: Számoljuk át a mintaleírást, amennyiben ezt a minta jellege megengedi (például sima sorokból áll). A mintaleírás szerint szükséges szemek és sorok számát szororozzuk meg 18/20=0,9-es szorzóval.
Mi történik ha nem pont abból a fonalból készítem el a mintát?
Ha közel hasonló súlyú és vastagságú fonalat akarunk használni egy minta elkészítéséhez, akkor nagyon fontos először elkészíteni a mintanégyzetet és kikísérletezni, hogy mekkora kötőtűvel vagy horgolótűvel tudjuk biztosítani a közel azonos szem és sorszámot biztosítani. Ez segít abban, hogy az egész munka léptéke megmaradjon és a kész munkák közel olyan méretű és jellegű legyen, mint ahogy szerettük volna.
Mi történik ha nincs pont akkora méretű horgolótűm / kötőtűm, mint a leírásban?
Ebben az esetben nagyon fontos először elkészíteni a mintanégyzetet. Ha nem stimmel a szemek és sorok száma az előírttal és fontos a méretpontosság akkor két lehetőségünk van:
- mégis változtatunk a tű méretén, beszerzünk egy fél számmal kisebb/nagyobb horgoló- vagy kötőtűt a fenti példa alapján.
- átszámoljuk a mintaleírást, amennyiben ezt a minta jellege megengedi (például sima sorokból egyszerűbb mintából áll) a fenti példa alapján.
Amennyiben kérdés merült fel benned a cikk kapcsán keress minket bizalommal. További kérdésem van >>>
Sok szeretettel:
Fonaltündér